Czy wazektomia może prowadzić do zaburzeń erekcji?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na wazektomię decydują się mężczyźni, którzy mają już potomstwo lub nie planują zakładania rodziny. Wykonanie tego zabiegu jest najczęściej jednorazowe, co oznacza, że stanowi także jednorazowy koszt i możliwość zaprzestania stosowania innych metod antykoncepcyjnych przez resztę życia. Pojawia się jednak wiele pytań wśród pacjentów rozważających ten zabieg i wątpliwości, które można rozwiać podczas konsultacji z lekarzem. Jedno z takich pytań dotyczy erekcji — czy po zabiegu wystąpią jakiekolwiek zaburzenia w tym zakresie, które utrudnią współżycie?

Podstawowe informacje o wazektomii

Wazektomia nie jest skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym i zajmuje około 30 minut. Jej wykonanie odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W trakcie tej procedury dochodzi do przecięcia nasieniowodów w taki sposób, aby zapobiec ich ponownemu połączeniu się i rekanalizacji. To właśnie przez nie transportowane są plemniki, które następnie łączą się z ejakulatem.

 

Wazektomia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Po jej przeprowadzeniu konieczny jest kilkudniowy okres rekonwalescencji, co umożliwi zagojenie się ran i szybszy powrót do pełnego zdrowia.

 

Istnieje możliwość niepowodzenia tego zabiegu, jednak zdarza się to bardzo rzadko. Wtedy lekarze rekomendują ponowną konsultację i ewentualne powtórzenie całej procedury.

 

Po zabiegu może być widoczny miejscowy obrzęk i zasinienia. W przypadku odczuwanego bólu można stosować polecone przez lekarza leki przeciwbólowe. O ile przeprowadzenie samej wazektomii nie jest trudne i długotrwałe, tak w przypadku rewazektomii należy liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami i wielogodzinnym, skomplikowanym zabiegiem, który nie musi zakończyć się powodzeniem. Dlatego tak ważne jest, aby gruntownie przemyśleć chęć poddania się tej procedurze.

Czy po wazektomii mogą pojawić się problemy z erekcją?

Jednym z najczęściej słyszanych w gabinetach lekarskich pytań jest kwestia erekcji — czy wazektomia może w jakikolwiek sposób wpłynąć na wzwód podczas stosunku, a tym samym zmniejszać satysfakcję z samego współżycia?

Brak ingerencji w proces powstawania erekcji

W trakcie wazektomii przecina się nasieniowody, których celem jest transfer plemników do nasienia. W tym procesie w żaden sposób nie wpływa się na nerwy, mięśnie i naczynia krwionośne, które biorą udział w powstawaniu erekcji. W trakcie wzwodu dochodzi do skomplikowanych procesów w organizmie mężczyzny, jak chociażby zwiększenie przepływu krwi ukierunkowanego do ciał jamistych znajdujących się w prąciu. Ten aspekt nie ma nic wspólnego z nasieniowodami i nie ingeruje fizycznie w żaden sposób w proces, jakim jest erekcja.

Aspekt hormonalny

Na wysoki poziom libido i erekcji wpływa również poziom hormonów, w tym testosteronu. Hormon te ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia wzwodu i innych funkcji seksualnych. Należy jednak mieć na uwadze, iż podczas wazektomii jądra nie zostają w żaden sposób naruszone. Nadal spełniają one swoją funkcję, kontynuują normalną pracę i produkują hormony w taki sam sposób, jak przed zabiegiem.

Przyjemność seksualna

Niektórzy pacjenci obawiają się, że w wyniku wykonania wazektomii będą odczuwali mniejszą przyjemność i satysfakcję z kontaktów seksualnych. Należy tutaj zaznaczyć, iż podczas omawianego zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za doznania w trakcie współżycia. Zablokowanie możliwości transferu plemników do nasienia nie powoduje z kolei utraty jego jakości, czy redukcji jego ilości.

 

Pacjenci, u których zabieg przebiegł bez żadnych komplikacji i trudności, zazwyczaj odczuwają jeszcze większą satysfakcję ze współżycia, gdyż znika u nich psychologiczna bariera spowodowana obawą przed nieplanowaną ciążą partnerki. Warto zatem mieć na uwadze, iż wazektomia nie wpływa na samą erekcję, a wszelkie obawy mają przeważnie podłoże w czynnikach psychologicznych.

 

Jeśli rozważasz poddanie się wazektomii i podejmujesz tę decyzję po dogłębnym przemyśleniu, możesz porozmawiać o szczegółach na konsultacji z lekarzem w Klinice Novoderm w Łodzi.

Share.