Jak dobrać donicę do wymagań rośliny?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kwiaty i donice tworzą nierozerwalną kompozycję. Donice są niezmiernie ważne nie tylko z powodów estetycznych, ale przede wszystkim dlatego, że odpowiednio dobrane zapewnią regularny wzrost rośliny. Jak wybrać odpowiednie donice dla roślin pokojowych?

Rośliny wysokie

Mieszkania wyglądają niezwykle elegancko, gdy mamy w nich wysokie, strzeliste rośliny, które sięgają niemal sufitu. Jukka, dracena, czy beniaminek w połączeniu z prostą, surową donicą idealnie komponują się z wnętrzami nowoczesnymi czy wprost przeciwnie – klasycznymi.

Owalne donice lechuza, które mają proste kształty i surową formę tworzą spójną kompozycję z roślinami. Jednocześnie ich dyskretny urok nie odciąga uwagi od rośliny.

Wybierając donicę dla roślin warto dowiedzieć się, czy ich system korzeniowy jest mocno rozwinięty, czy raczej nie wymaga wiele miejsca. Dracena, jukka czy beniaminek nie potrzebują dużo miejsca na korzenie więc warto wykorzystać donice o wąskim dnie. Fikusy, mirty czy kloniki idealnie będą rosły w donicach lechuza Cubico czy Rondo, które mają obszerne dno.

Rośliny wiszące

Wybierając donice wiszące należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich ciężar. Donice ceramiczne, które mają dużą wagę nie są najlepszym rozwiązaniem. Idealnie sprawdzają się doniczki z plastiku, który jest wytrzymały, a jednocześnie lekki.

Hodując takie kwiaty, jak paprocie, trawki, czy bluszcze nie trzeba zwracać wyjątkowej uwagi na estetykę donicy. Rośliny, które są zdrowe będą szybko rosły i w krótkim czasie zasłonią całą donicę.

Kaktusy i sukulenty

Bardzo popularnymi roślinami dla zapominalskich są kaktusy i sukulenty, które nie wymagają częstego podlewania. Nie znaczy to jednak, że rośliny te nie mają żadnych wymagań i będą rosły w każdych warunkach.

Zarówno kaktusy, jak i sukulenty lubią małe doniczki. W zależności od wystroju mieszkania możemy posadzić je w ceramicznych doniczkach, które pasują do każdego wnętrza. W mieszkaniu vintage kaktusy świetnie będą wyglądały w doniczkach gipsowych, czy nawet małej filiżance do kawy, czy słoiku.

Storczyk – niekwestionowany król salonu

Storczyki już od wielu lat zdobią nasze okna. Dzięki bogatej kolorystyce oraz pięknym kwiatom, które zdobią ich długie łodygi, wyglądają niezwykle reprezentacyjnie.

Nie są to jednak kwiaty łatwe w hodowli. Wybór donicy dla storczyka jest niezmiernie ważny. Prostokątne donice lechuza zapewnią storczykom nie tylko odpowiednie warunki wzrostu, ale również dzięki swojej subtelnej elegancki sprawią, że kwiaty będą wyglądały niezwykle dekoracyjnie i stylowo.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Donice lechuza https://barokko.pl/pol_n_Donice-179.html.

Share.