Jak wybrać buty narciarskie?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

Warto wiedzieć, że obecnie wybranie butów narciarskich nie jest tak skomplikowanym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wiedzieć, jakie kwestie powinno się uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Czym dokładnie należy się sugerować?

Jaki rodzaj butów narciarskich wybrać?

Klient powinien w pierwszej kolejności zastanowić się, jakich dokładnie butów potrzebuje. Dostępne na rynku modele są przeznaczone do jazdy rekreacyjnej oraz sportowej. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że buty narciarskie stanowią całość z nartami.

Oznacza to tym samym, że użytkownicy nart będą potrzebowali butów sztywnych, precyzyjnych, a także wąskich. Narciarzom rekreacyjnym rekomendowane jest postawienie na komfort. Powinni zatem zdecydować się na zakup szerszego i elastycznego obuwia.

Jaki flex butów narciarskich będzie właściwy?

Mężczyznom jeżdżącym swobodnie w obrębie tras, które są oznaczone czerwonym kolorem zalecane jest zaopatrzenie się w buty narciarskie o sztywności 110. Z kolei panie powinny kupić obuwie, których wspomniany parametr wynosi 90. Warto również wiedzieć, że osobom, które jeżdżą słabiej rekomendowane są elastyczne buty.

Narciarze zaawansowani muszą natomiast rozejrzeć się za sztywniejszym modelem. Godny uwagi jest również fakt, że wartość flexu w zdecydowanej większości przypadków napisana jest przez producenta na skorupach. Użytkownicy nie powinni się pod żadnym pozorem obawiać butów o wyższym flexie.

Jak zadbać o komfort termiczny?

Należy mieć świadomość, że wkłady butów narciarskich renomowanych producentów są wykonane z doskonale izolujących materiałów. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że złym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w szersze buty, by możliwe było założenie dodatkowej pary skarpet.

Ponadto narciarze bardzo często nadmiernie zaciskają klamry na podbiciu. Chcą dzięki temu uzyskać lepszą kontrolę nad nartami. Warto jednak wiedzieć, że mocno zapięte klamry mogą przyczynić się do odcięcia dopływu krwi. W efekcie dana osoba bardzo szybko może zmarznąć.

W jaki sposób powinno się suszyć buty narciarskie?

Nie można zapomnieć o dobrym suszeniu, ponieważ tylko suche wkłady będą w stanie zagwarantować odpowiednią izolację. Rekomendowane jest wyjęcie raz na dwa dni wkładów ze skorupy, a następnie wysuszenie przestrzeni między nimi.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie przechowywanie butów latem w przewiewnym oraz suchym miejscu. Nie można oczywiście sugerować się opiniami swoich znajomych, ponieważ każda osoba ma zupełnie inny kształt łydek, stóp.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/buty-narciarskie-cat-18.

Share.