Podnośniki samochodowe ich rodzaje i funkcja

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na profesjonalne wyposażenie serwisu samochodowego składa się wiele różnego rodzaju narzędzi i urządzeń. Sprzęt warsztatowy jest bowiem niezwykle szerokim asortymentem. A im więcej jego elementów znajduje się w warsztacie, tym lepiej jest on przygotowany do naprawy pojazdów. Do tych, bez których trudno sobie wyobrazić sprawne funkcjonowanie serwisu samochodowego, należą z pewnością podnośniki samochodowe. Co istotne wyposażenie to powinno również znaleźć się w każdym samochodzie. Dlaczego? Jakie są funkcje podnośników i ich rodzaje?

 

Funkcja podnośnika samochodowego

Już sama nazwa nam mówi, do czego służą podnośniki samochodowe. Dzięki nim możemy w prosty, szybki i bezpieczny sposób unieść samochód, tak, aby móc wykonać pod nim konkretne prace np. przy układzie zawieszenia. Najpowszechniej spotykanymi podnośnikami samochodowymi są te, jakie wozimy wraz z kołem zapasowym. Dzięki nim możemy zmienić uszkodzoną oponę. Są to podnośniki samochodowe mobilne. Tego typu urządzenia są zatem stosowane przez kierowców, jak i przez profesjonalne serwisy opon oraz warsztaty samochodowe.

Podnośniki samochodowe mobilne

Pierwszą i najbardziej spopularyzowaną kategorią podnośników samochodowych są niewielkiego rozmiaru urządzenia, które są kompaktowe i proste w użyciu. Do takich najpowszechniejszych należą podnośniki samochodowe trapezowe, które używane są właśnie przez właścicieli samochodów osobowych. W przypadku warsztatów i serwisów zastosowanie znajdują częściej podnośniki samochodowe słupkowe hydrauliczne. Warto nadmienić, że podnośniki mają różny udźwig, na przykład 2 tony, 1,5 tony itp. dlatego przy jego zakupie warto sprawdzić ten parametr. W przypadku samochodów terenowych zastosowanie znajduje także podnośnik farmerski.

Podstawki pod samochód

Ciekawym rozwiązaniem, które zazwyczaj jest stosowane w serwisach, są podstawki pod samochód. Oczywiście z powodzeniem można je wykorzystać do naprawy własnego auta. Są to specjalne podpórki, które stanowią doskonałe odciążenie dla lewarka, pozwalają również ustabilizować podniesiony samochód, stanowiąc klin zabezpieczający. Podstawki pod samochód również mają różny udźwig (zobacz więcej na iParts.pl) i dobrze jest zwrócić na to uwagę.

Podnośniki warsztatowe specjalistyczne

Ostatnią kategorią podnośników samochodowych są profesjonalne urządzenia, jakie znajdziemy w warsztatach i serwisach. Należą do nich przede wszystkim podnośniki specjalistyczne, takie jak podnośnik warsztatowy typu żuraw. Tego typu urządzenie pozwala na wygodne i bezpieczne podniesienie ciężkich elementów, takich jak np. silnik, a nawet wyjęcie ich na zewnątrz. Wszystko za sprawą ruchomej konstrukcji i skrętnych kół, które pozwalają na szeroki zakres manewrowania podnośnikiem.

Wśród specjalistycznych podnośników, które stanowią niezbędne wyposażenie profesjonalnych zakładów mechaniki samochodowej, znajdziemy również serwisową belkę nośną do skrzyni biegów i silnika, podnośnik do skrzyni biegów oraz hydrauliczne podnośniki dwukolumnowe.

Share.