Oryginalne buty narciarskie i wymagania względem nich

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nietrudno wymieć cechy dobrego obuwia narciarskiego. Dużo większym problemem jest zakup właściwych butów, które sprawdzą się nie tylko podczas zjazdu, ale też w sytuacji awaryjnej. Jakie właściwości powinny one mieć i co musi je odróżniać od zwykłych butów?

Wielowarstwowość – podstawa buta narciarskiego

Dobre buty narciarskie powinny być przede wszystkim wielowarstwowe. Oprócz warstwy termoizolacyjnej powinny one zawierać wkładkę chroniącą przed przemakaniem i przed poceniem się stóp. Ważne jest, aby nie tylko zaopatrzyć się w dobre obuwie, ale też by – jeśli to możliwe – poszukać dobrych skarpet, które są wykonane z oddychających struktur.

Cechy te są bardzo istotne ze względu na warunki, w jakich dane obuwie musi funkcjonować. Po pierwsze, but jest narażony nawet na wielogodzinne oddziaływanie niskich temperatur o wartości minus kilkunastu stopni Celsjusza (jeśli nie więcej). Po drugie, taki but musi sobie radzić z bardzo dużą ilością wilgoci. A tej na stoku śnieżnym nie brakuje.

Szybkie odpięcie

W butach narciarskich kluczowe jest nie tylko to, jak łatwo można je założyć, ale również to, jak szybko – zwłaszcza w sytuacji awaryjnej – można je zdjąć. Gdy dojdzie np. do wypadku na stoku, szybkie odpięcie się nart będzie najskuteczniejszym sposobem uniknięcia kolejnych, często bardzo niebezpiecznych urazów.

Dlatego narciarz inwestujący w dobre zapięcia, inwestuje tak naprawdę w swoje zdrowie i być może życie. Zbyt mocne zapięcia to ryzyko złamań i skręceń nóg, stawów, a także wielu innych wypadków, których oddziaływanie nie ogranicza się do nóg. Co więcej, but musi być na tyle wytrzymały, aby w razie wypadku ochronił stopę przed urazem.

Dobre buty narciarskie – gdzie kupić?

Nie jest tajemnicą, że tylko najlepsi producenci i sprzedawcy mogą zaoferować swoim klientom sprawdzone buty narciarskie. Czasami warto zapłacić nieco więcej, zwłaszcza gdy jest się już bardziej doświadczonym narciarzem. Dzięki temu można nabyć buty, które będą idealnie dopasowane do potrzeb użytkownika.

Reasumując, kupno dobrych butów to obowiązek każdego narciarza. Ważne, aby sprzęt ten chronił stopę przed urazami mechanicznymi, przemrożeniami, a także wilgocią. Reszta to kwestie drugorzędne, które nie mają już aż tak istotnego znaczenia z punktu widzenia osoby uprawiającej narciarstwo amatorskie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty narciarskie.

Share.