Blizny – rodzaje i sposoby ich leczenia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Blizny na ciele przybierają różne formy – mogą być wklęsłe, wypukłe lub płaskie. Jedne z nich są prawie niewidoczne, inne od razu rzucają się w oczy. Niektóre blizny rozrastają się nadmiernie, tworząc na skórze nieestetyczne zmiany. Poznaj rodzaje blizn i dowiedz się, w jaki sposób można je usunąć lub zmniejszyć ich widoczność.

Rodzaje i przyczyny powstawania blizn

Blizna powstaje na skórze po jej uszkodzeniu. W miejscu rany zachodzą procesy, których celem ma być regeneracja uszkodzonej tkanki i przywrócenie ciągłości skóry. Niestety nie zawsze ten proces zachodzi prawidłowo, dlatego powstają blizny bardzo widoczne i szpecące. Zmiany te różnią się między sobą w zależności od tego, jak i kiedy się utworzyły. Blizn powstają po: operacjach, oparzeniach i innych urazach oraz po stanach zapalnych (np. w wyniku trądziku). Ze względu na czas powstania rozróżnia się blizny niedojrzałe i dojrzałe. Te pierwsze są zazwyczaj czerwone lub różowe i lekko wypukłe, mogą swędzieć, a nawet boleć. Blizny dojrzałe są białe bądź perłowe i najczęściej płaskie lub wklęsłe.

Blizny kwalifikuje się również ze względu na wygląd:

  • Blizny przerostowe – jest to blizna wypukła. Powstaje w efekcie przedłużającego się procesu gojenia i nadmiernego rozrostu tkanki w uszkodzonym miejscu.
  • Blizny zanikowe (atroficzne) – są to blizny wklęsłe. Powstają na skutek rozpadu włókien kolagenowych. Tego typu blizny tworzą się np. po trądziku.
  • Keloidy (bliznowce) – jest to patologiczny rozrost blizny poza jej pierwotne granice. Takie blizny są zwykle zgrubiałe, zaczerwienione i mają nieregularny kształt.

Jak usunąć szpecącą bliznę?

W leczeniu blizn często trzeba zastosować kilka skojarzonych ze sobą terapii, aby uzyskać pożądane efekty – zmniejszenie widoczności lub całkowity zanik szpecącej zmiany. Jak podkreślają eksperci z Kliniki Ambroziak Dermatologia Estetyczna w Warszawie przy alei Gen. Władysława Sikorskiego 13/U1, technika pracy z blizną dobierana jest indywidualnie w zależności od rodzaju, pochodzenia i czasu powstania blizny. W celu zmiękczenia, poprawy struktury i redukcji blizny w medycynie estetycznej stosuje się m.in. następujące metody:

Mikronakłuwanie – zabieg ten stymuluje skórę do odnowy poprzez pulsacyjne jej nakłuwanie. Głębokość działania urządzenia dobierana jest indywidualnie. Zaletą zabiegu jest krótki czas trwania terapii, szybka rekonwalescencja i przebudowa blizny. Mikronakłuwanie jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd skóry, jednak wymaga regularnego stosowania. Zabiegi wykonuje się w odstępach miesięcznych.

Laseroterapia – poprzez wywołanie efektu selektywnej fototermolizy, przyspiesza proces gojenia, usprawnia mikrokrążenie w okolicy rany oraz wspomaga syntezę kolagenu, czego efektem jest lepsza regeneracja tkanek. Zabieg ten można zastosować zarówno w przypadku świeżych, jak i dojrzałych blizn. Zazwyczaj zaleca się serię 4-6 zabiegów laserowych na blizny w odstępach co 3-4 tygodnie.

Powierzchniowa radioterapia – metoda, umożliwiająca usunięcie bliznowców, których nie sposób jest zredukować innymi metodami. Zabieg ten zazwyczaj poprzedza chirurgiczne wycięcie szpecącej zmiany. Podczas powierzchniowej radioterapii dostarczana jest precyzyjnie dobrana, niewielka dawka promieniowania, która przenika tylko na niewielką głębokość, niszcząc komórki odpowiedzialne za powstawanie keloidów.

Gdzie wykonać zabieg usuwania blizn?

Usuwanie blizn to skomplikowana procedura, która wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Problem ten należy skonsultować ze specjalistą. Usuwaniem blizn zajmują się lekarze medycyny estetycznej i chirurdzy. Jeśli szukasz zaufanej kliniki medycyny estetycznej w swojej okolicy, wejdź na stronę www.findbeauty.expert.com.

Share.